Lokalizacja L:Generic.Menu Zarezerwuj
Lokalizacja
Zarezerwuj
L:Generic.Menu
Zarezerwuj
Preview Gallery BOOK A ROOM

Zarezerwuj
pobyt

Preview Gallery RESERVE A TABLE

Zarezerwuj
stolik

Preview Gallery BOOK A SPA TREATMENT

Zarezerwuj
zabieg w SPA

Preview Gallery BOOK A WORKING SPACE

Zarezerwuj
przestrzeń do pracy

Preview Gallery HOMEPAGE ART TEASER

EUROPEJSKI NEWS to sekcja dedykowana najświeższym wiadomościom ze świata sztuki i kultury, a także ciekawostkom historycznym związanym z Hotelem Europejskim i Warszawą. Zapraszamy na wspólną podróż ulicami stolicy.

Andrzej Tobis Grzyb W Umyśle 1, 2015, Olej Na Płótnie, 90X60 Cm

Europejski dla Dzieci Ukrainy

Aukcja sztuki na rzecz porzuconych i osieroconych dzieci, ofiar wojny.

 

Hotel Raffles Europejski Warsaw słynie ze swojej kolekcji sztuki, na którą składa się niemal 500 prac autorstwa 120 wybitnych polskich artystów współczesnych. Okazuje się, że kolaboracja z twórcami, jaka miała miejsce przy powstawaniu Europejski Art Collection, nie była jednorazowa. Teraz, przy współpracy z DESA Unicum, największym domem aukcyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wsparciu Andy Rottenberg, wybitnej polskiej historyczki, krytyczki i kuratorki sztuki powstał ekscytujący zbiór 48 prac, które zostaną wylicytowane w trakcie finału aukcji w piątek, 6 maja w Sali Balowej hotelu Raffles.

 

Na aukcji zostaną wystawione prace autorstwa 44 wybitnych polskich artystów współczesnych, których hojność w ogromnej mierze przyczyniła się do zorganizowania wydarzenia. Swoje dzieła na aukcję przekazali m.in. Tomasz Ciecierski, Jarosław Fliciński, Zuza Golińska, Maurycy Gomulicki Włodzimierz Pawlak, Joanna Rajkowska, Paweł Susid, Leon Tarasewicz i Włodzimierz Zakrzewski. To wielki gest z ich strony. Polskie środowisko artystyczne kolejny raz wzrusza nas swoją głęboką wrażliwością i społecznym zaangażowaniem”. - Anda Rottenberg

 

Dodatkowo, dzięki wspaniałomyślności Partnerów Europejskiego na aukcji zostanie wystawionych 5 nagród specjalnych od HERMES, Auto Fus Group i McLaren Warszawa, restauracji EPOKA, sieci Accor oraz Grzegorza Krychowiaka.

 

To nie pierwsza aukcja, którą organizujemy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Dotychczas, przy okazji trzech autorskich edycji udało nam się zebrać niemal 1,5 miliona złotych. I tym razem hojność darczyńców jest wielka, prace ekscytujące, a apetyty kolekcjonerów jak zwykle ogromne”. - Juliusz Windorbski, Prezes Zarządu Desa S.A.

 

Cel aukcji jest szczytny, ale i bardzo smutny. Środki zebrane podczas wydarzenia zostaną przekazane na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce i jego inicjatywy specjalnej SOS DLA DZIECI UKRAINY na pomoc porzuconym i osieroconym dzieciom.

 

Spodziewamy się, że rywalizacja w walce o jak największe wsparcie dla tej pięknej inicjatywy będzie zaciekła. Mamy ogromną nadzieję, że dzieła sztuki oraz nagrody specjalne przekazane na aukcję rozgrzeją serca i otworzą kieszenie uczestników”. – dodają Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Raffles Europejski Warsaw Anna Czajkowska i Dyrektor Marketingu Europejski Property Katarzyna Lemańska.

Pełna lista nazwisk artystów, którzy ofiarowali swoje prace na aukcję „EUROPEJSKI DLA DZIECI UKRAINY”:

 

Anna Barlik, Alicja Bielawska, Karolina Bielawska, Joanna Borkowska, Agnieszka Brzeżańska, Dorota Buczkowska, Józefina Chętko, Tomasz Ciecierski, Rafał Dominik, Ewa Doroszenko, Monika Drożyńska, Jarosław Fliciński, Zuzanna Golińska, Maurycy Gomulicki, Agnieszka Grodzińska, Nicolas Grospierre, Anna Grzelewska, Magdalena Karpińska, Alicja Karska i Aleksandra Went, Anna Konik, Piotr Łakomy, Izabela Łęska, Jan Mioduszewski, Anna Niesterowicz, Paweł Olszczyński, Igor Omulecki, Witek Orski, Alicja Patanowska, Włodzimierz Pawlak, Sławomir Pawszak, Wojciech Plewiński, Joanna Rajkowska, Paweł Susid, Tytus Szabelski, Tomasz Szerszeń, Małgorzata Szymankiewicz, Martyna Ścibior, Leon Tarasewicz, Andrzej Tobis, Małgorzata Turewicz Lafranchi, Wojciech Wieteska, Włodzimierz Jan Zakrzewski oraz Anna Zaradny. 

 

Pełen katalog licytowanych prac będzie dostępny od piątku 29 maja w aplikacji mobilnej DESA Unicum oraz na stronie bid.desa.pl. Prelicytacja on-line trwać będzie do 6 maja, do godziny 19:00.

 

W sprawie zakupu biletów – cegiełek na uroczystą kolację zwieńczającą aukcję można się kontaktować z events.warsaw@raffles.com, tel. +48 22 255 95 99.

Dowiedz się więcej

Europejski Helena Modjeska

Miesiąc Historii Kobiet. Niezwykłe kobiety w historii Hotelu Europejskiego

Obchodzony każdego roku Miesiąc Historii Kobiet to doskonała okazja by przypomnieć o słynnych kobietach, które gościły w murach Hotelu Europejskiego. Organizowane tu przyjęcia i Bale Mody przyciągały jak magnez, a wśród gości bywały gwiazdy kina, teatru, a nawet działaczki społeczne i polityczne.

Helena Modrzejewska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych aktorek w historii teatru polskiego. Mieszkała w Warszawie przy ulicy Królewskiej, a jej dom pełnił funkcję salonu towarzyskiego. Często bywali u niej zaprzyjaźnieni artyści: Stanisław Witkiewicz, Adam Chmielowski i Aleksander Gierymski. Modrzejewska zaś odwiedzała ich w pracowni malarskiej w Hotelu Europejskim, mieszczącej się na ostatnim piętrze. Chmielowskiemu ponoć tu nawet pozowała. Modrzejewska dokonała rzeczy niezwykłej: nie znając angielskiego wyjechała do Stanów Zjednoczonych, nauczyła się języka i zrobiła oszałamiającą karierę. Po pierwszym spektaklu w San Francisco pod pseudonimem Helena Modjeska, jedna z gazet napisała: „W mieście pojawił się geniusz”. W ciągu 30 lat swojej kariery za oceanem zyskała sławę o jakiej większość mogła tylko marzyć. Jej podobizny zdobiły opakowania luksusowych kosmetyków i pudełka cygar. W sumie zrealizowała 26 tournée pokonując za każdym razem 5 tys. km pociągiem i śpiąc w dziesiątkach hoteli. Jedynym wolnym dniem była dla niej niedziela, ale spędzała ją zwykle w pociągu do kolejnego miasta. Ciekawostką może być fakt, że Modrzejewska była matką chrzestną innej słynnej aktorki, Ethel Barrymore, babci współczesnej gwiazdy kina - Drew Barrymore.

Marie Skłodowska-Curie, 1912, Wikipedia Commons

Maria Skłodowska-Curie w laboratorium, 1912, Wikipedia Commons

W kolejnych dekadach w hotelu gościła inna niezwykła kobieta, Maria Skłodowska-Curie. Jako kobieta oraz imigrantka przezwyciężyła trudności swoich czasów i wspięła się na wyżyny ludzkich możliwości. Była pierwszą kobietą w historii uhonorowaną Nagrodą Nobla oraz pierwszą kobietą profesorem na Sorbonie. Jej odkrycia przysłużyły się medycynie w leczeniu nowotworów. W 1913 r. w trakcie swojej wizyty z okazji drugiej Nagrody Nobla, Maria Skłodowska-Curie gościła w murach Hotelu Europejskiego, gdzie spotkała się z kobietami z warszawskiego towarzystwa. Uczoną przywitała znana pisarka Maria Rodziewiczówna, która wygłosiła przemówienie z tej okazji. W trakcie przyjęcia odbył się koncert utworów i pieśni Fryderyka Chopina. Wśród gości była też Jadwiga Sikorska, dawna nauczycielka Marii. Ze wzruszeniem wspominała gest noblistki, która rozpoznała ją w tłumie i ucałowała na przywitanie. Wizyta wiązała się z uruchomieniem pierwszej w Warszawie pracowni radiologicznej, która w przyszłości przeistoczyła się w jeden z pierwszych na świecie Instytutów Radowych.

Dwudziestolecie międzywojenne to okres świetności Hotelu Europejskiego, przede wszystkim za sprawą legendarnych Balów Mody. Wyczekiwane miesiącami przyciągały wiele niezwykłych osobistości ze świata filmu, sztuki i polityki. Kreacje na tę okazję przygotowywały najlepsze warszawskie firmy mody jak Herse, Zmigryder i Myszkorowski. Zawsze wybierano Królową Balu, a najsłynniejszą z nich była niewątpliwie Nina Andrycz. Ta obdarzona niezwykłym talentem, charyzmą i urodą aktorka przez 70 lat grała w Teatrze Polskim w Warszawie, wcielając się w ponad 100 różnych ról. Ze względu na jej posągową urodę często obsadzano ją w rolach królowych i arystokratek. Nazywana „Wielką Damą polskiego teatru”, Nina Andrycz odeszła na emeryturę dopiero w wieku 94 lat, a dożyła 101 lat.

Ina Benita, 1938, Wikipedia Commons

Ina Benita, 1938, Wikipedia Commons

Na letnim i ostatnim przed wojną Balu Mody w 1939 r. utworzono specjalną kategorię dla innej legendarnej aktorki – Iny Benity – uhonorowanej tytułem „Królowej seksapilu”. Benita uznawana jest za pierwszą femme fatale historii polskiego kina. Była piękna, inteligentna i niezależna, władała kilkoma językami. W czasie wojny dostarczała polskiemu wywiadowi cennych informacji o wysokich rangą niemieckich oficerach. Kilku osobom uratowała nawet życie.

Do niezwykłych kobiet goszczących na Balach Mody należała również Michalina Mościcka, żona Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Była działaczką niepodległościową, społeczną i feministyczną, walczyła o prawa kobiet, m.in. o przyznanie polskim obywatelkom praw wyborczych. Jako pierwsza dama angażowała się w pomoc dobroczynną, m.in. stworzyła ośrodek opieki nad ubogimi i osieroconymi dziećmi. W czasie powodzi na Małopolsce w 1927 r. zainicjowała w całym kraju pomoc na rzecz ofiar. Za swoje zasługi odznaczono ją wieloma medalami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Lista niezwykłych kobiet związanych z Hotelem Europejskim jest długa i fascynująca. Historie wielu z nich do dziś inspirują zarówno pisarzy, jak i filmowców. Powstają kolejne biografie, filmy i seriale. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z dokonaniami tych niezwykłych postaci, ich siła, talent i determinacja zasługują na najwyższe uznanie.

Galeria zdjęć:

  1. Helena Modrzejewska, 1899, Biblioteka Kongresu, Washington, D.C.; neg. no. LC USZ 62 55125
  2. Maria Skłodowska-Curie w laboratorium, 1912, Wikipedia Commons
  3. Nina Andrycz na schodach Hotelu Europejskiego w 1938, Narodowe Archiwum Cyfrowe
  4. Ina Benita, 1938, Wikipedia Commons
  5. Michalina Mościcka w Warszawie, 1926, Wikipedia Commons

Autor: Łukasz Godlewski, Hotel & Tour Guide, Raffles Europejski Warsaw

120921 ZAMEK DRON 30

Jubileusz 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie była przedsięwzięciem o niespotykanej wcześniej skali, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Była zwieńczeniem wieloletniej rekonstrukcji Starego Miasta z wojennych zniszczeń i zaowocowała wpisem Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Właśnie obchodzimy 50-lecie Jubileuszu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, program jest naprawdę imponujący.

Historia Zamku Królewskiego sięga Średniowiecza, jednak dopiero pod koniec XVI wieku stał się on główną siedzibą polskich królów. Była to inicjatywa Zygmunta III Wazy, który postanowił przenieść dwór królewski z Krakowa do Warszawy. Zamek był również siedzibą parlamentu Rzeczpospolitej Obojga Narodów, państwa powstałego w XVI wieku w wyniku unii Polski i Litwy. W 1791 r. w Sali Senatorskiej uchwalono Konstytucję 3 Maja, pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec XVIII w. Zamek Królewski utracił swoją funkcję na skutek rozbiorów Polski prowadzonych przez sąsiednie mocarstwa – Rosję, Prusy i Austrię. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., Zamek był najpierw siedzibą Naczelnika Państwa, a potem rezydencją Prezydenta RP. Niestety II wojna światowa przyniosła jego całkowitą zagładę. W czasie Powstania Warszawskiego w 1944 r., Zamek Królewski został wysadzony w powietrze przez wojska niemieckie. Pomimo niewyobrażalnych zniszczeń, zdecydowano o możliwie najwierniejszej rekonstrukcji dawnej rezydencji królewskiej.

Bryła budowli w stanie surowym powstała w latach 1971-1974, dlatego obchody Jubileuszu również rozciągają się na lata 2021-2024. Program jest imponujący, o czym mogliśmy się przekonać w minionym roku. W murach zamkowych gościły już wystawy arcydzieł malarstwa barokowego takich mistrzów jak Caravaggio i Rubens.

W styczniu miała miejsce gala inaugurująca drugi rok obchodów, w trakcie której odbyło się otwarcie pokazu Paolo Uccello „Madonna z Dzieciątkiem” z cyklu „Arcydzieła na Zamku”. W nadchodzących miesiącach czekają nas kolejne wystawy, m.in. w trzechsetną rocznicę urodzin królewskiego malarza, Bernardo Bellotto zw. Canaletto. To temu weneckiemu malarzowi zawdzięczamy cenne widoki XVIII-wiecznej Warszawy, które dziś znajdują się na Zamku w słynnym Pokoju Canaletta. Wystawa o Janie Piotrze Norblinie przybliży nam postać francuskiego malarza i rysownika, który w trakcie swojego pobytu w Warszawie stworzył rysunki wielu ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Z kolei na wystawie o Bibliotece Królewskiej Stanisława Augusta poznamy historię miejsca, które obok Arkad Kubickiego jest jedynym tak okazałym fragmentem dawnej rezydencji królewskiej, jaki przetrwał wojnę. Obchodom Jubileuszu towarzyszyć będą koncerty oraz liczne wydarzenia edukacyjne i naukowe.

Raffles Europejski Warsaw ma przyjemność włączyć się w obchody 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W hotelowym lobby prezentujemy elegancką kolekcję produktów związanych z tym wyjątkowym świętem. Nasi goście mają możliwość skorzystać z usługi Royal Concierge, dzięki której mogą zwiedzić wszystkie dostępne ekspozycje na Zamku Królewskim. W ramach zaproszenia udostępniane są również audioprzewodniki po Trasie Królewskiej w kilku wariantach językowych: w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim oraz hiszpańskim.

Autor: Łukasz Godlewski, Hotel & Tour Guide, Raffles Europejski Warsaw

Dowiedz się więcej